אז מה זה בעצם "מחשוב עננים"?


מחשוב עננים הוא פיתוח שמאפשר שימוש בחוות שרתים, כלומר מקום מסויים אשר בו מקובצים מספר גדול של מחשבים עוצמתיים, שילוב מספר גדול של מחשבים חזקים מאפשר לא רק לאחסן מידע, אלא משמש גם ככוח עיבוד נתונים ומחשוב לשימוש בעלי מחשבים פרטיים ותפעוליים.

בעתיד, לא נזדקק לכוננים ומעבדים. אנו נשמור את המידע שלנו ב"ענן", ונוכל לערוך חישובים מערכתיים שצורכים כוח עיבוד גדול ללא צורך במעבד אישי. את כל זה נוכל לעשות מהמחשב האישי, הסמארטפון, ומחשבי הפאד למיניהם. כבר שבוע שעבר בתערוכת הסלולר הגדולה בברצלונה הוצגו ניידים אשר חלק מהזיכרון המוצע באמצעותם ללקוח נמצא בתוך המכשיר וחלקו בשרת מרוחק הנגיש לבעלי הנייד ומשרתים אותו מכל מקום בו הוא נמצא.

סנזיי טכנולוגיית ענן

אנשים משתמשים היום בטכנולוגיית ענן ללא ידיעתם. "ג'ימייל" ו"פייסבוק" למשל הן פלטפורמות "ענן". כל המידע של המשתמשים הפרטיים נמצא ב"ענן" וזמין לכל משתמש בכל מקום בו יש חיבור לאינטרנט. הגיבוי לכל האינפורמציה מתבצע בקלות ובמהירות בשרתים הנמצאים במיקומים שונים בעולם כולו. למשל, הנתונים של תכנת הניהול "סנזיי" מגובים ב 4 שרתים הנמצאים במיקומים שונים בארץ ובחו"ל. במידה וקיימת בעיה במחשב המקומי/האישי, המידע נשמר ללא חשש מאיבוד כל המידע שהיה עליו. בנוסף, חשוב מאוד לציין שאבטחת המידע בשרתים אלו היא גבוהה בצורה בלתי רגילה. ההקבלה היא כזו: תשאלו את עצמכם, לאיפה יותר קל לפרוץ לבית הפרטי שלכם, או לבנק שמאובזר בכל מערכות האבטחה הקיימות, ובו הונכם מפוזר בין מספר סניפים כאלה, ולא מרוכז כולו מתחת ל"בלטה" אחת? חלק מהבעיות עליהם ודאי שמעתם לאחרונה בנוגע לשינוי תנאי השימוש ב"גוגל" נובעות מביטול הפיזור של המידע הנאגר על כל משתמש ומעכשיו המידע נאגר כמקשה אחת, מה שלטענת מספר גופים מקטין, בין היתר, את האבטחה אותה אפשר להעניק לו כמכלול.

לביל גייטס היה חזון לפני שנים רבות: לנהל את כל המידע והמחשוב בעולם מתוך 5 חוות שרתים ענקיות. כידוע ביל גייטס הוא איש מעשים והוא דוחף את "מיקורוסופט" חזק לעננים. לא מזמן מיקרוסופט השיקה את "microsoft office 365", המקבילה לאופיס שאנו מכירים, אך ללא צורך בהתקנת התכנה במחשב ועם כל היתרונות של שרתים חזקים וזמינות מכל מכשיר עם חיבור לאינטרנט. חברות כמו "קוטנדו" מוודאות כי המידע העובר באינטרנט עושה כך ללא בעיות בזרימה וללא פגמים בהעברה, וכך עוד חברות רבות אשר עסקיהן הולכים ומתרכזים סביב שירות המחשוב בענן, אם בשימוש בו או אם בפיתוח יישומים נוספים שלו לטובת משתמשי הקצה.

גם אנחנו בסנזיי – תוכנה לניהול עסק, הבנו מזמן את שהעתיד הוא ב"עננים". ולכן לקוחותינו נהנים מתוכנה שאין צורך להתקין על המחשב, וכל השינויים והשדרוגים מיושמים אצל כל המשתמשים באופן מיידי.

הבחירה במחשוב "ענן" חוסכת ללקוחות המשתמשים בתוכנה את עלויות האחזקה של השרתים, רשיונות וכוח אדם הנדרש לתחזוקה השוטפת. אבל ללא ספק לקוחות סנזיי נהנים מהיתרון הגדול במחשוב "ענן"- היכולת להשתמש בתוכנה מכל מקום בכל זמן, בלי צורך להשקיע הון במעבד רב עוצמה.