הבעיה? מה היא בעיה- לזהות את העובדה שבכלל יש בעיה, זו החוכמה.

איילה שתבין מספיק מוקדם שהשקט משמעו שהלביאה מתקרבת ולא שהשקט הוא סימן שהיא יכולה ללחך עשב  להנאתה מגדילה את סיכוייה לחיות יום נוסף.

מה שעוד קורה הרבה היא שהימצאות בסיטואציה בה זיהינו כי אנחנו בבעיה מלחיצה אותנו ומה שקורה באופן אינסטינקטיבי הוא שאנחנו ממהרים לפתור את הבעיה, כדי למהר ולהחזיר את המצב לקדמותו או לאיזון מחודש.

אבל הבעיה היא תוצר של זיהוי הבעיה והגדרתה ולכן לזהות שיש בעיה ואז לקחת את הזמן להבין ולהגדיר אותה- אלה הדברים שיעזרו לנו להגיע לפתרון איכותי, כזה שיהיה מותאם, מושלם ויעשה את המרב האפשרי כדי לסיים את הפרשה.

אלו הם דברים שקל ללמוד ושאפשר לשכלל ולשפר לאורך זמן, זיהוי בעיה, בחינה מעמיקה שלה והגעה לפתרון איכותי.

הגדירו בצורות שונות את הבעיה
למילים הקשרים מנטאליים חזקים ולפעמים הם "לוקחים" אותנו לאותו מקום שוב ושוב, לפעמים קשה ל צאת מקיבעון, אבל הגדרה מחודשת תוך שימוש במילים אחרות עשוי לסייע לנו (או לאחרים) לראות את הבעיה אחרת- נסו להסביר את הבעיה לילדים, או לאנשים מבוגרים, או בשפה זרה, כך תיאלצו לחפש מילים נרדפות אשר יובנו על ידי המקשיב אבל חשוב מכך- יתנו לנו השקפה חדשה על הבעיה ואולי רעיונות חדשים לפתרון.

להשתחרר מהנחות היסוד, אנחנו ממהרים לא רק "להבין" את הבעיה אלא להאמין כי אנחנו מבינים מאיפה היא באה ועל מה או למה היא התגבשה. רשמו את כל הנחות היסוד האלה, כולל אלה שברור לכם שהם נכונים. כתיבתם תאפשר לכם לבחון אותם מחדש, ונותן לכם ראיה רעננה על הבעיה, וחלקן, כאשר תקראו את הרשימה, יצוצו לכם כלא הכרחיים- וככל שתהיינה לכם פחות הנחות יסוד כך יהיה לכם חופש גדול יותר בעיצוב הפתרון המתאים.

לא חייבים תמיד לרדת לעומקה של בעיה- מותר להסתכל על בעיה כעל מכלול. לפעמים לפתור את המהות או את העיקר זה מספיק טוב לזמן נתון- לפעמים זה פותר או מחליש את הפינות הקטנות בהן לא התפנינו לטפל, או מאפשר בחינה  מחודשת שלהן במועד אחר.
אפשרות הפוכה היא לרדת הכי לעומק הבעיה שאפשר- זה לא אומר שנצליח לפתור את כולה אבל אם נרד לעומקה ונבין מתי ואיפה היא נוצרה ומה ה"דלק" שגרם לה לצמוח, נוכל לטפל בשורשים ובמנוע הגדילה. יכולת הפרדת שורשי הבעיה השונים האחד מהשני מאפשר לתת לכל אחד פתרון ייחודי מותאם אישית ולא רק להסתפק בפתרון כוללני אשר השפעתו על כל שורש תהיה חלקית בלבד.

לראות את הבעיה דרך עיניים אחרות יוכל לסייע לכם להבין אותה טוב יותר. אפשר להשתמש בדמיון או בידע שיש בפניכם ואפשר להיעזר באנשים בסביבתה של הבעיה. אולי הם חלק ממנה ואולי הם צופים מהצד שיכולים לתת לכם מידע חדש רק הודות להשקפתם הרעננה. הגדירו את הבעיה כשאלה, כך יהיה קל יותר לאנשים סביבכם לתת לכם את השקפתם.

היו חיוביים. ככל שגישתכם תהיה חיובית יותר כך גישתם של הסובבים אתכם אליכם ואל הצעותיכם לפתרון תהיינה חיוביות יותר, כמות המידע שיגיע אליכם תגדל ואיכותו תהיה טובה יותר.
אם הבעיה משעממת נסחו אותה כך שהיא תהיה מעניינת- השקיעו את הזמן בניסוח מחדש של הבעיה כדי לעורר עניין, סקרנות ומעורבות של אנשים סביבכם ועובדים מתחומים קרובים אשר יכולים לתרום לטובת פתרוה של הבעיה.

הגדירו אותה כשייכת לאחרים- אנחנו נפלאים בלתת עצות לאחרים אך מתקשים בלתת עצות לעצמנו. הגדרת בעיה כשייכת לאחרים תעזור לנו ולצוות סביבנו להתגבר על חסמים רגשיים ולהיות יצירתיים ונועזים ברעיונות לפתרון.

התייחסו אל הבעיה כאל מחקר- הגדירו שאלה, אספו מידע, נחתו אותו, הגיעו למסקנה ואז תבדקו איך היא עונה לשאלה- איסוף מידע שיטתי ובדיקת התוצאה לשאלה המקורית יגדילו את הסיכוי לכך שלא סטיתם מהדרך ויעזור לאחרים לנתח את המידע איתכם ולבדוק את המסקנה באופן בלתי תלוי.

אל תראו את זה בדחייה של פתירתה של הבעיה אלא כהכרח בשביל להבטיח פתרון טוב אשר באמת ייתן לבעיה מענה ואשר שווה להקדיש לו את הזמן והמאמץ